Ana Sayfa
Linkler
Annoucements -
There are no translations available.

 Ziyaretçi Sayısı
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün111
mod_vvisit_counterDün95
mod_vvisit_counterBu Hafta111
mod_vvisit_counterBu Ay851
mod_vvisit_counterToplam516387
Konsolosluk Bölümü

Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Türkiye’de 30 gündan fazla kalmayı düşünüyorum. Vize almalı mıyım?

Cevap: Turist olarak veya geçici görev icabı Türkiye’de 30 günden fazla kalacak olan Özbekistan Cumhuriyeti vatandaşları ve çalışmak veya eğitim amacı ile Türkiye’ye gelecek olanlar önceden Türk Konsolosluklarından vize almaları gerekir.

Türkiye Cumhuriyeti Taşkent Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü adresi, telefonu ve web-sitesi aşağıdadır:

Adres:    Yahya GULAMOV  Sok. No:87 Taşkent

Telefon: +(99871)113 03 43,  +(99871)113 03 44,   +(99871)113 03 00

Web-site: http://tashkent.emb.mfa.gov.tr/

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Soru: Ben Türkiye’de 30 gün ikamet süreli tek taraflı vize uygulamasına esasen akraba, arkadaş veya müstakbel eşimi ziyaret sebebi ile bulunmaktayım (ikamet adresime bağlı Vize ve Kayıt İşlemleri Müdürlüğü (ОВИР) tarafından verilmiş 2 yıl geçerlilik süreli yurtdışı çıkış iznim mevcuttur). Ancak bu ülkede 30 günden daha uzun süreli ikamet etmeyi düşünüyorum (mesela, 40,50,…..90 gün). Yasal yollar ile Türkiye’de geçici ikamet amaçlı tezkere alınması için hangi yetkili kurumlara başvurmam gerekmektedir?

Cevap: Vize süresinin bitimine 15 gün kala aşağıda açık adresleri Türk ve Rus dilerinde yazılı olan TC İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

Yabancı uyruklu vatandaşların başvuruları elektronik ortamda www.goc.gov.tr internet sayfasında GÖÇ-NET sistemi üzerinden yapılmaktadır.

Bilgi almak için: 0312 4220500, 0312 4220501, 03124220502

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Soru: Ben Türkiye’de Türk vatandaşı ile evlenmek istiyorum. Ne gibi  belegeleri almam ve hangi kuruma takdim etmem gerekir?

Cevap: Evleneceğiniz vatandaşın Türkiye’de ikamet ettiği yerde bulunan Evlendirme Dairesi’ne aşağıdaki belgeler  takdim etmeniz gerekir:

1. Özbekistan’da daimi ikamet yerinizde bulunan Evlendirme Dairesi’nden (ZAGS) alınan resmi nikah kaydınızın bulunmadığına dair belge. Sözkonusu belgenin Özbekistan’da Noter tarafından türkçeye çevirisi yapılarak onaylanır ve Özbekistan Adalet Bakanlığı’ndan Apostille yaptırılması gerekir.

2. Doğum Belgenizin aslı ve sureti Özbekistan’da Noter tarafından  türkçeye çevirisi yapılarak onaylanır ve Özbekistan Adalet Bakanlığı’ndan Apostille yaptırılması gerekir.

3. 6 adet fotograf

4. Pasaport (Türkiye’deki bazı Evlendirme Dairleleri pasaportun Türk Noterlerinde yapılan tercümesi ve tasdikini talep edebilirler)

5. Türkiye’de  talep edilen şekilde tıbbi kontrolden geçilerek alınan Sağlık raporu.

İstenilen belgeler Türkiye’nin farklı illeri ve şehirlerinde farklı olabilir.

Türk ilgi makamları tarafından istenilen belgeler Özbekistan’da Noter tarafından türkçeye çevrilerek onaylanmış olması ve Özbekistan Adalet Bakanlığı’ndan Apostille edilmiş olması gerekmektedir.

 Belirtilen belgeler Türk yetkili makamlarınca 6 ay içerisinde geçerli sayılır.

 
Özbekistan


Get the Flash Player to see this player.