Ana Sayfa
Linkler
Annoucements -
There are no translations available.

 Hava Durumu
Ziyaretçi Sayısı
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün279
mod_vvisit_counterDün292
mod_vvisit_counterBu Hafta571
mod_vvisit_counterBu Ay3939
mod_vvisit_counterToplam445006
Konsolosluk Bölümü
Legalize Süreci
Konsolosluk legalize etme süreci, belgelerdeki mevcut imzaların gerçek olduğunu tespit eden ve tasdik eden, ayrıca bu belgelerin bulunduğu ülke yasalarına uygun şekilde olup olmadığını belirleyen işlemlerden oluşmaktadır. Konsolosluk legalize etme işlemi, mevcut belgelerin uluslararası toplumda geçerliliğini onaylamaktır.
 
Özbekistan Cumhuriyeti’nde Konsolosluk legalize etme işlemleri, Özbekistan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Konsolosluk Müdürlüğü’nde ve ayrıca yurtdışında Özbekistan Cumhuriyeti Konsolosluk Dairesinde düzenlenmektedir.
 
Konsolosluk İdaresi, ayrıca yurtdışında gösterilmesi amacıyla Özbekistan Cumhuriyeti kurumları ve müdürlükleri tarafından verilen belgeleri legalize etmektedir.

Konsolosluk legalize işlemi, Özbekistan Cumhuriyeti’nin Türkiye’deki Büyükelçiliği’nin Konsolosluk Bölümünde (Salı ve Perşembe) yada İstanbul’daki Başkonsolosluk’ta (sadece Salı) kabul günleri  10.00-13.00 iş saatlari arası yapılmaktadır.

Konsolosluk Müdürlük ve yurtdışında bulunan Özbekistan Cumhuriyeti Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümleri ülkelerin ilgili makamlarca tasdiklenen ve Özbekistan Cumhuriyeti’nde kullanılması öngörülen yabancı kurum ve müesseselerin belgelerini legaize etmektedir.
 
Özbekistan’da düzenlenen veya verilen belgeler, aşağıdaki şemaya esasen sadece Özbekistan Cumhuriyeti’nde onaylanır – “1 Nolu Noter – Adalet Bakanlığı – Dışişleri Bakanlığı”.
 
         Özbekistan Cumhuriyeti yasalarına aykırı olan belgeler ve akitler veya içeriği itibariyle ülke çıkarlarına zarar verebilecek veya yurtdışında kullanılmak üzere belge düzenleme şekli ihlal edilerek düzenlenen belgeler veya kişilerin onurunu ve gururunu zedeleyen bilgi içerikli belgeler yetkililer tarafından onaylanamaz.
         Bunların dışında, aşağıdaki belgelerin asılları veya suretleri de onaylanamaz: pasaport, partilere ilişkin belgeler, sendika üyelik kartları, çalışma cüzdanı, askeri tezkere, Milli Eğitim Bakanlığı’na ait eğitim diplomalarının asılları, sürücü belgelerinin asılları, müsadere edilen kişisel mallara ait belgeler ve ayrıca dini mensuplara ve sınıflara ilişkin belgeler.

Legalize edilmesi istenilen belgeler, anlaşılır ve net bir şekilde yazılmış olup, belgedeki ücret miktarı,tarihi, sayısı ve geçerlilik süreleri elyazısı ile belirlenmiş olmalıdır. Yetkili kişilerin imzaları ve kaşe/damga net bir şekilde olmalıdır.

Belgeleri legalize etme işlemi bitiminde, ilgili kişi ve tüzel kişilerden Özbekistan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu’nun 19 Ağustos 1993 tarihli ve 423 sayılı kararıyla belirlenen ve aşağıda gösterilen tariflere göre Konsolosluk hizmet ücreti alınacaktır:

Nüfus kayıt, evlilik cüzdanı, iş staji ve öğrenim (ikili anlaşmalara göre diplomaların denkleştirilmesi ve eğitim düzeyinini gösteren sertifikalar) ile ilgili belgelerin legalize edilmesi için:
·                 Özbekistan Cumhuriyeti vatandaşlarından 15.5 Amerikan Doları miktarına eşdeğer ücret alınacaktır;
·                 Yabancı ülke vatandaşlarından ise 25 Amerikan Doları ücret alınacaktır;

Hesap numaraları, rapor(ilmuhaber), konşimento, fatura, sertifikalar ve diğer ticari nitelikli belgelerin legalize edilmesi için:
·                 Özbekistan Cumhuriyeti vatandaşlarından 20 Amerikan Doları miktarına eşdeğer ücret alınacaktır;
·                 Yabancı ülke vatandaşlarından ise 40 Amerikan Doları ücret alınacaktır;
Yukarıda belirtilenler dışında, ayrıca belgelerin legalize edilmesi sürecinde oluşan fiilen harcama ücretleri mevcuttur.

Son Güncelleme (Cuma, 02 Nisan 2010 23:09)

 
Özbekistan


Get the Flash Player to see this player.