Ana Sayfa
Linkler
Annoucements -
There are no translations available.

 Ziyaretçi Sayısı
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün111
mod_vvisit_counterDün95
mod_vvisit_counterBu Hafta111
mod_vvisit_counterBu Ay851
mod_vvisit_counterToplam516387
Özbekistan Cumhuriyeti
 
 
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı UNESCO, Kasım 2007'deki Genel Kurul toplantısında, Taşkent'in kuruluşunun 2200'üncü yıl dönümünün kutlanmasına ilişkin bir karar kabul etmiştir. Taşkent'in kuruluşunun 2200'üncü yıl dönümü kutlamalarının Mayıs 2009'da yapılmıştır.
 
 
 
Dünya terakkisinin en kadimi ve merkezi şehirlerinden biri olan Semerkand cihan medeniyetleri zenginliğine katkıda bulunmuş bir kenttir.Semerkand doğunun adeta inci tanesi gibidir. Çünkü  bilim ve medeniyetin beşiği olmasından kaynaklanır.

 

 
Özbekistan, tarihiyle, eski çağlardan kalan tarihi yapılarıyla, diğer tarihi özellikleriyle pek çok insanın dikkatini çekmektedir. Büyük İpek yolu Avrupa ile Asya'yı birbirine bağlarken Orta Asya bölgesinin özellikle; İslam mimarisinin kervansaraylarıyla ve ortaçağa ait eserleriyle doğu şehirlerinin eşsiz görüntüsünü bugün de koruyan Semerkand, Buhara, Hive ve bugünkü Taşkent'in gelişmesine ve esenliğine yardımcı olmuştur.Asya'nın turistik merkezlerinden birine yavaş dönüştürülen Özbekistan'ın bu şehirlerine dünya çapında bir ün getirdi.
 
 
 
Özbekistan tarihi geçmişi, kültürel varlıkları, sıcak insanları, yer altı ve zengin yer üstü kaynaklarıyla Orta Asya’nın en önemli ülkelerinden birdir. 27.800.000 (tahmini 2007) Özbek vatandaşı, 447.400 km2 de ömür sürmektedirler. Başkent Taşkent, geniş caddeleri, ormanı andıran yeşil ve düzenli parkları, ihtişamlı meydanları, zengin kütüphaneleri, muazzam müzeleri, estetik köprüleri, binaları, heykelleri, çarşıları, medreseleri ve genel şehircilik yapısıyla Asya’nın en güzel ve önemli başkentlerinden biridir. İpek yolu(1) üzerinde binlerce yıldan beri değişik kavimlerin yan yana barış içinde yaşadığı bu topraklar dünya medeniyetine önemli katkılarda bulunmuştur. Bağımsızlığını kazandıktan sonra milli kültürün ihyası için çabalarını arttırmış ve bu yolda zengin geçmiş ve büyük medeniyetinden ilham almıştır.
 

 

 
Özbekistan


Get the Flash Player to see this player.