Ana Sayfa
Linkler
Annoucements -
There are no translations available.

 Ziyaretçi Sayısı
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün111
mod_vvisit_counterDün95
mod_vvisit_counterBu Hafta111
mod_vvisit_counterBu Ay851
mod_vvisit_counterToplam516387
Özbekistan Cumhuriyeti

Özbekistan Bayrağı

 

 

Özbekistan Cumhuriyeti'nin devlet bayrağının dizaynı, eskiden Özbekistan bölgesinde hükmeden devletlerin geleneklerine kadar iniyor. Özbekistan bayrağı şimdiki Özbek halkının kültürel gele­neklerini de içeriyor. Kabul edilen tarihi: 18 Kasım 1991 yıl.

 

 

   

 

Bayrakta birinci sırada bulunan mavi renk hayatın temel kaynaklarından biri olan göğün ve suyun sembolüdür. Arma bilgisi dilinde mavi renk iyilik, temizlik, namus­luluk, doğruluk, şan ve sadakati ifade ediyor. Şunu da belirtmek gerekiyor ki, Timur Emirliği'nin bayrağı da mavi renkteydi.

Özbekistan bayrağında ikinci sırada yer alan beyaz renk güneş ışığının çağırışımmı veriyor. Ayrıca, ahlaki temizliği sembolize edi­yor.

Üçüncü sırada yer alan yeşil renk, tabiatın yenilenmesinin simge­sidir. Bir çok milletlerde gençlik, umut ve şenliği sembolize etmiş­tir. Bayraktaki renkler arasındaki kırmızı çizgiler yeryüzünde yaşa­yan her türlü canlının damarlarında akan tükenmez hayat enerjisi kan'm sembolüdür. Ayrıca kırmızı renk yaratıcılık rengi olarak da ifade edilir.

Özbekistan bayrağının sol üst köşesinde hilal, Özbek halkının ta­rihinin, geleneklerle bağlı olduğunun ve aynı zamanda Özbekis­tan'ın yeni kazanmış olduğu bağımsızlığının ifadesidir.

Yine bayraktaki yıldızlar her toplumda olduğu gibi ilahi bir an­lam içermektedir. Yıldızların on iki adet olmasının nedeni ise Öz­bek tarihiyle ilgili olmasının yanında eski güneş takvimindeki ayla­rı ifade eder.

Genel olarak ifade edecek olursak, Özbekistan bayrağındaki renk armonisi, hilal, on iki yıldız, Özbek Halkı'nın asırlardır de­vam eden geleneklerini, kültürünü, barışa ve mutluluğa verdiği önemi belirtiyor.

Özbekistan Cumhuriyeti'nin bayrağı Özbek halkının geçmişi, bu­günü ve geleceğinin göstergesidir.

 

 

Milli Arması

 

Özbekistan Cumhuriyeti'nin "arma"sı. Özbek halkının yüzyıllardır bir arada tutan, kendi toplumsal, kültürel ve geleneksel özelliklerini taşıyan anlamlı bir simgedir. Kabul edilen tarihi:2  Temmuz 1992 yıl.

Özbekistan'ın milli armasının tam ortasında geniş bir vadi üzeri­ne doğan parlak bir güneş mevcuttur. Güneşin sağ tarafında birbi­rine geçmiş buğday başakları ve sol tarafında pamuk dalları, bu dalların alt birleşim noktasında semurg kuşu, en üstte ise sekizgen bir yıldız içerisinde hilal ve yıldız yer almaktadır. Buradaki güneş güç ve enerji ifadesidir. Buğdaylar ve pamuklar ise Özbekistan'ın ana tarım ürünleridir. Semurg kuşu kanatlarıyla adeta Özbekistan Halkını kucaklamakta, dostluk ve barışı simgelemektedir. Sekiz­gen yıldız birlik beraberlik içerisinde yaralan hilal ve yıldız ise İsla­miyet'in simgesidir. En altta kuşun ayakları hizasında bir kurdele gibi Özbekistan bayrağı yer almakta ve üzerinde Özbek dilinde "Özbekistan" yazmaktadır.

Özbekistan bayrağındaki dizayn genel olarak Özbek halkının ka­rakteristik özelliği olan barış, refah, iyilik ve mutluluğu ifade et­mektedir.

XII yüzyılda da yaşayan ünlü tarihçi Reşididdin Hamadani, ya­zılarında "Oğuz-Han İmparatoru, imparatorluğunun topraklarını oğulları arasında paylaştırmış, bu parçalara da "Ulus" adını koy­muştur." diye bahsetmektedir. Yine 2500 yıl önce İran'dan Altay'a kadar uzanmış Oğuzhan İmparatorluğu'nda, Eski Türkçe'de "tam-ga" kelimesinin anlamı Almanca kökenli "gerb" kelimesine denk düşmektedir. Özbekistan'da Milli Arma'ya "Gerb" denmektedir.

 

ÜLKE PROFİLİ

Resmi Adı
Özbekistan Cumhuriyeti
Yönetim Şekli
Başkanlık Sistemi
Cumhurbaşkanı
İslam Abduganiyeviç Karimov
Başbakanı
Şavkat Mirzayev
Başkenti
Taşkent
Bölgeler ve Önemli Şehirleri
 
Özbekistan 13 bölgeye ayrılmıştır. Bunlar; 1-Andican,   2-Buhara, 3- Fergana, 4- Cizzah, 5- Harezm, 6-Sirderya, 7-Nevai, 8- Kaşkaderya, 9-Surhanderya, 10- Semerkand, 11-Namangan, 12-Taşkent,13- Karakalpakistan (Özerk cumhuriyet) başşehri Nukus.’dur.
Komşuları
 
Afganistan 137 km, Kazakistan 2,203 km, Kırgızistan 1,099 km, Tacikistan 1,161 km, Türkmenistan 1,621 km.
Bağımsızlık Tarihi
Özbekistan, 20 Haziran 1990 tarihinde egemenliğini, 1 Eylül 1991 tarihinde de bağımsızlığını ilan etmiştir.
Yüzölçümü
  • Toplam
  • % su seviyesi
Dünyada 55.
447 400 км²
4,9
Nüfusu Toplam (2007)
Dünyada 42. 27 Milyon kişiden fazla

 
Hamcı
60 kişi/km²
GSYİH
  • Toplam (2007)
  • Kişi Başına
Dünyada 74.
45,8 Milyar Amerikan Dolar
1705 $
Resmi Dil ve Diğer konuşulan Diller
 
Özbekçe. Ayrıca, Rusça,Tacikçe, Karakalpakça, Kazakça, Tatarca ve Türkmence de kullanılır.
Kullanılan Alfabe
 
Çoğunlukla Kiril Alfabesi kullanılan ülkede bağımsızlık sonrası çıkarılan “Dil Kanunu”na göre, Latin Alfabesi’ne dönüşme süreci devam etmektedir.
Doğal Kaynaklar
Doğalgaz, petrol, altın, kömür, bakır, demir, alüminyum, çinko…
Dini
Müslüman % 90, Ortodoks % 6, Diğer % 4
Para Birimi
Özbek Sum (1 sum =100 tiyin)
(UZS, kod 153) (26 Ağustos 2008 itibariyle 1$:1.321,07 Sum)
İnternet Alan Adı
uz
Telefon Kodu
+998
Saat Dilimi
UTC +5

 

 
Özbekistan


Get the Flash Player to see this player.